"Asystent osobisty" - poprawa funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w ich środowisku

O projekcie

Fundacja Challenge Europe, z siedzibą w Kielcach, realizuje zadanie "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Organizacji Pozarządowych - edycja 2024, w ramach Funduszu Solidarnościowego. Jest to przełomowa inicjatywa, mająca na celu świadczenie kluczowych usług asystencji osobistej osobom o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Celem naszego zadania jest poprawa jakości życia uczestników poprzez oferowanie dostosowanego do indywidualnych potrzeb wsparcia w różnych aspektach codziennego życia.

W Fundacji Challenge rozumiemy różnorodne potrzeby i wyzwania stojące przed osobami z różnymi dysfunkcjami. Nasz oddany zespół asystentów zapewnia trwałe i wzmacniające wsparcie, umożliwiając beneficjentom wykonywanie codziennych zadań z pewnością i niezależnością.

Okres realizacji zadania: od 2024–01–10 do 2024–12–31
Miejsce realizacji zadania: Województwo świętokrzyskie, obejmujące swoim zasięgiem 102 gminy.

Grupa docelowa:

1. osoby dorosłe (powyżej 18 rż.),
  2. osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne),
  3. osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne),
  4. osoby potrzebujące wsparcia asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu codziennym,
  5. osoby z: dysfunkcją narządu ruchu, dysfunkcją narządu wzroku, zaburzeniami psychicznymi, dysfunkcją o podłożu neurologicznym, dysfunkcją narządu mowy i słuchu, pozostałymi dysfunkcjami, w tym intelektualnymi.

Usługi Asystenta osobistego:

W ramach Programu "Asystent osobisty" usługi przeprowadzane przez asystenta, są uniwersalne dla wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami:

• wykonywanie czynności dnia codziennego, wsparcie w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej i czynnościach pielęgnacyjnych;
  • wsparcie w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania; wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika miejsca;
  • wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem;
  • załatwianie spraw urzędowych;
  • korzystanie z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
  • wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych (w przypadku samodzielnego zamieszkiwania).

Zadaniem asystenta jest udzielenie pomocy osobie z niepełnosprawnościami lub wsparcie jej w realizacji osobistych celów. Usługi asystencji osobistej realizowane są przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wszystkie zadania, które wykonuje asystent są zgodne z dotychczasowymi usługami społecznymi realizowanymi przez Fundację, takimi jak m.in: wykonywanie usług opiekuńczych dla osób starszych i niepełnosprawnych, realizacja aktywności lub aktywizacji zawodowej osób ze szczególnymi potrzebami itp. Realizowana w ramach niniejszego zadania asystencja osobista stanowi kluczową usługą kierowaną do osób z niepełnosprawnościami, a jej zakres jest ściśle dostosowany do potrzeb danego uczestnika Programu.

Efekty realizacji zadania:

Bezpośrednim efektem realizacji zadania jest pokazanie potrzeby na realizacje usługi asystenta osób z niepełnosprawnościami (OzN) jako niezbędnego wsparcia w ich codziennym funkcjonowaniu, a także:
- zwiększenie możliwości skorzystania przez OzN z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym,
- ograniczenie skutków niepełnosprawności u OzN oraz stymulowanie do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia,
- przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu OzN poprzez umożliwienie uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności np. udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych edukacyjnych, sportowych czy też rehabilitacyjnych, życiu lokalnej społeczności np. udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych, edukacyjnych, sportowych czy też rehabilitacyjnych.

Niezależnie od tego, czy jest to pomoc w opiece osobistej, pracach domowych czy dostępie do zasobów społeczności, nasz program oferuje kompleksowe wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Tworząc wspierające i równe środowisko, staramy się promować autonomię i poprawiać ogólny dobrostan wszystkich uczestników.

Dołącz do naszej misji, której celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami życia na własnych warunkach. Razem możemy dokonać znaczących zmian i stworzyć bardziej integracyjne społeczeństwo dla wszystkich!

Kontakt:

Al. IX Wieków Kielc 6/17 II piętro