Program "Opieka wytchnieniowa" - wsparcie rodzin osób z niepełnosprawnościami

Fundacja Challenge Europe rozpocznie niebawem realizację Programu "Opieka wytchnieniowa" dla Organizacji Pozarządowych - Edycja 2024, w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Program "Opieka wytchnieniowa" ma na celu zapewnienie tymczasowej pomocy rodzinom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie pomocy doraźnej w celu złagodzenia codziennych obowiązków związanych z opieką. Usługa ta zapewnia zastępstwo opiekunów, umożliwiając skorzystanie z czasu wolnego, przy jednoczesnym utrzymywaniu ciągłego, dobrego samopoczucia osoby z niepełnosprawnością. Niezależnie od tego, czy opiekunowie potrzebują czasu na obowiązki osobiste, odpoczynek czy zajęcie się nieprzewidzianymi okolicznościami, program wkracza, aby zapewnić niezbędne wsparcie.

Okres realizacji zadania: od 2024–03–01 do 2024–12–31
Miejsce realizacji zadania: Województwo świętokrzyskie, województwo małopolskie
Dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego​: 285 000 zł

Szczegóły realizacji zadania:

1. Usługi opieki wytchnieniowej umożliwią uzyskanie doraźnej, czasowej pomocy poprzez odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
  2. Usługi opieki będą służyć okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
  3. Projekt realizowany będzie w formie opieki dziennej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.
  4. W sytuacji wystąpienia zapotrzebowania na realizację usługi powyżej 4 godzin, opieki dziennej w innym niż miejsce zamieszkania miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, zapewnimy w formie cateringu lub posiłku przygotowanego osobiście przez osobę świadczącą usługę opieki wyżywienie odpowiednie do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.
  5. Wsparcie będzie udzielane członkowi rodziny lub opiekunowi osoby z niepełnosprawnością w czasie i w takim zakresie, w jakim jest to z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna zasadne i celowe.
  6. Osoby świadczące w ramach zadania usługi opieki wytchnieniowej będą realizować w ilości 200-240 godz. w stosunku do OzN wszystkie czynności dnia codziennego, jakie wykonywali dotychczas członkowie rodzin lub opiekunowie.

Grupa docelowa:

Usługi opieki wytchnieniowej będą skierowane do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.
Usługi przysługiwać będą w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego

Korzyści płynące z wzięcia udziału w Programie "Opieka wytchnieniowa":

• ULGA: Zapewnimy opiekunom możliwość tymczasowego odsunięcia się od obowiązków opiekuńczych, wiedząc, że ich bliscy są w dobrych rękach.
  • CIĄGŁOŚĆ OPIEKI: Utrzymamy stały poziom opieki i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, nawet jeśli ich główni opiekunowie są niedostępni.
  • POPRAWA DOBROSTANU OPIEKUNÓW: Promujemy zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne opiekunów, dlatego zapewnimy im tak potrzebne wytchnienie i czas na samoopiekę.
  • WSPARCIE RODZINY: Złagodzimy stres i obciążenie doświadczane przez rodziny i opiekunów, oferując praktyczną pomoc w trudnych czasach.
  • NIEZALEŻNOŚĆ: Zachęcamy do niezależności i interakcji społecznych osób ze szczególnymi potrzebami, tym samym będziemy ułatwiać ustalenia opieki i dawać przestrzeń na wyrażanie siebie i swoich potrzeb.

Program "Opieka wytchnieniowa" realizowany przez Fundację Challenge Europe stanowić będzie duże wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, zapewniając wyedukowanych, przeszkolonych opiekunów, utrzymując przy tym ciągły dobrostan i wsparcie osobom potrzebującym. Oferując spersonalizowane plany opieki, pełną zaangażowania pomoc i elastyczne opcje planowania, staramy się odciążyć opiekunów i poprawić jakość życia wielu rodzin.