Nowa droga zawodowa II

Otwórz się na nową przyszłość zawodową! Zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami do udziału w projekcie , który pomoże Ci zdobyć nowe umiejętności, pewność siebie i pracę. "Nowa droga zawodowa II" to kompleksowy program aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami zamieszkujących województwo świętokrzyskie. Naszym celem jest wsparcie uczestników w wejściu na rynek pracy poprzez indywidualne doradztwo, coaching, szkolenia, warsztaty oraz staże zawodowe.

Miejsce realizacji: województwo świętokrzyskie
Okres realizacji: od 1 marca 2025 r. do 28 lutego 2026 r.

Grupa docelowa

Projekt skierowany jest do 32 beneficjentów, wśród których maksymalnie 20% mogą stanowić osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – z wyjątkiem tych, u których występuje niepełnosprawność intelektualna, całościowe zaburzenia rozwojowe, przewlekła niepełnosprawność o charakterze psychicznym lub niepełnosprawność sprzężona. Takie ograniczenie zapewnia skoncentrowanie wsparcia na osobach o większych barierach w dostępie do rynku pracy.

Beneficjenci muszą spełniać następujące warunki:

  • miejsce zamieszkania: województwo świętokrzyskie,
  • wiek: 18 lat lub więcej, jednak nie później niż do osiągnięcia wieku emerytalnego,
  • status na rynku pracy: osoby bierne zawodowo, poszukujące pracy lub bezrobotne,
  • stopień niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany lub – w ograniczonym zakresie – lekki,
  • rodzaj niepełnosprawności: m.in. upośledzenie umysłowe, choroby psychiczne, zaburzenia głosu i mowy, choroby narządu wzroku lub ruchu, epilepsja, choroby układów oddechowego, krążenia, pokarmowego i moczowo-płciowego, choroby neurologiczne, schorzenia metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, zakażenia odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego, a także całościowe zaburzenia rozwojowe i niepełnosprawność sprzężona, np. autyzm.

Realizowane działania

  • Przygotowanie i wdrożenie Indywidualnych Planów Działania oraz Planów Drogi Życiowej i Zawodowej
  • Indywidualne poradnictwo prawne
  • Indywidualne doradztwo biznesowe
  • Indywidualne pośrednictwo pracy
  • Grupowe warsztaty aktywizacyjne i społeczno-zawodowe
  • Szkolenia zawodowe
  • Staże zawodowe trwające 3 miesiące

Korzyści dla uczestników

Udział w projekcie daje uczestnikom kompleksowe wsparcie w odnalezieniu się na rynku pracy. Dzięki indywidualnemu doradztwu, szkoleniom oraz warsztatom, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i zdobyć nowe umiejętności społeczne oraz zawodowe. Realizacja staży zawodowych umożliwi im także zdobycie cennego, praktycznego doświadczenia, które zwiększy ich szanse na zatrudnienie. Efektem projektu będzie aktywne wejście na rynek pracy – zakładamy, że co najmniej ośmiu uczestników podejmie zatrudnienie na okres nie krótszy niż trzy miesiące.

Cel projektu

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami w wieku aktywności zawodowej, poprzez realizację kompleksowego wsparcia udzielonego przez Doradcę zawodowego w postaci przygotowania i wdrożenia Indywidualnego Planu Działania, Coacha postaci przygotowania i wdrożenia Indywidualnego Planu Drogi Życiowej i Zawodowej, Prawnika w postaci indywidualnego poradnictwa prawnego, Doradcę biznesowego w postaci indywidualnego doradztwa biznesowego oraz Pośrednika pracy w postaci indywidualnego pośrednictwa pracy, grupowych warsztatów społeczno-aktywizujących, szkoleń zawodowych oraz staży zawodowych. Efektem realizacji projektu będzie podjęcie zatrudnienia przez co najmniej 3 miesięczny okres czasu przez 8 Beneficjentów Ostatecznych.

Dane szczegółowe

Kierunek pomocy 1: wejście osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy
Typ projektu 2: wejście osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy bez wykorzystania metody zatrudnienia wspomaganego.
Zadanie 6 pn. Organizowanie i prowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy, w szczególności przez: a) doradztwo zawodowe, b) przygotowanie i wdrożenie indywidualnego planu drogi życiowej i zawodowej, c) prowadzenie specjalistycznego poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, mających na celu przygotowanie do aktywnego poszukiwania pracy i utrzymania w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
Zadanie 2 pn. Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby.

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Kwota dofinansowania: 524 272,39 zł
Całkowita wartość projektu: 582 592,39 zł.
Wkład własny: 58 320,00 zł

Logotyp PFRON

Biuro projektu

Fundacja Challenge Europe
Al. IX Wieków Kielc 6/17, 25-516 Kielce
E-mail: biuro@fundacjachallenge.org 
Telefon: 41 24 26 900, 41 24 26 901
Komórka: 511 666 063